Skippaa sisältöön

UrbanApa

Community for culture, art and events

UrbanApa x Stoa 2025

UrbanApa tanssittaa nykytaiteen koko kirjon Stoaan!

26.-30.8.2025

Mikä on UrbanApa x Stoa?

Tänä vuonna UrbanApa palaa Stoaan 26.-30.8.2025 järjestettävän UrbanApa x Stoa -festivaalin myötä. Tapahtuma kokoaa yhteen urbaanin nykytaiteen koko kirjon ja viiden päivän ajan kulttuurikeskus Stoassa kuka tahansa pääsee nauttimaan moninaisista taustoista tulevien ammattitaiteilijoiden sekä muiden kulttuurivaikuttajien yllättävistä, monitaiteisista ja leikkisistä esityksistä.

Festivaalin teema on tänä vuonna riemu & vastarinta. Mikä antaa sinulle toivoa ja iloa juuri nyt? Kuinka riemu ja vastarinta voivat elää rinta rinnan? Kuinka kuvitella uusia tapoja työskennellä, luoda ja tehdä yhteistyötä, samalla keskittyen iloon ja riemuun radikaalein, nautinnollisin, kestävin ja kollektivisin keinoin? Miten ilon kautta voi vastustaa sortavia rakenteita? Voivatko riemu ja vastarinta sisältää yhtäaikaisesti monia asioita – yhteisöllisyyttä, nautintoa, keveyttä ja kumouksellisuutta? Liity mukaan ja ota selvää!

Stoan saavutettavuus

Sisä- ja ulkotiloissa on esteetön kulkumahdollisuus sekä tasaiset kulkuväylät.

Puotinharjun Puhoksen puolella olevalla paikoitusalueella on kaksi inva-parkkipaikkaa.

Stoaan inva-sisäänkäynnit ovat pääsisäänkäynnin sekä Puotinharjun Puhoksen ja parkkipaikan puoleisen sisäänkäynnin yhteydessä.

Inva-wc ja lastenhoitohuone on työväenopiston oven vieressä. Pyydä vahtimestareita avaamaan ovi.

Lipunmyyntiin on esteetön kulku.

Katsomossa on pyörätuolipaikkoja. Jos tulet paikalle pyörätuolilla, mainitse asiasta pääsylippua ostaessasi ja ota etukäteen yhteyttä Stoan vahtimestareihin.

Avustaja pääsee pyörätuoliasiakkaan kanssa tapahtumaan ilmaiseksi.

Sekä Teatteri- että Musiikkisalissa on induktiosilmukat.

Katsomotiloissa on maadoitetut pistorasiat.

Tiloissa on selkeitä opasteita.

Parvigalleriaan ja gallerian toiseen kerrokseen pääsee hissillä aulasta. Pyydä vahtimestareita avaamaan gallerian toisen kerroksen ovi.

 

Lisätietoja saa Stoan vahtimestareilta puhelimitse: 040 160 3755

Ikäsuositus

Festivaalin ohjelma on tarkoitettu yli 14-vuotiaille, ellei toisin mainita.

Eettiset ohjeistukset

Aikataulu

Tuesday 26.08.

  • Aika
  • Esiintyjä(t)
  • Nimi
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • 08:00—20:00
  • Moe Mustafa
  • Moment
  • Stoan aula
  • 12h 0min

Wednesday 27.08.

  • Aika
  • Esiintyjä(t)
  • Nimi
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • 08:00—20:00
  • Moe Mustafa
  • Moment
  • 12h 0min

Thursday 28.08.

  • Aika
  • Esiintyjä(t)
  • Nimi
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • 08:00—20:00
  • Moe Mustafa
  • Moment
  • Stoan aula
  • 12h 0min

Friday 29.08.

  • Aika
  • Esiintyjä(t)
  • Nimi
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • 08:00—22:30
  • Moe Mustafa
  • Moment
  • Stoan aula
  • 14h 30min
  • 16:15—19:00
  • LEFFAILTA
  • Musiikkisali
  • 2h 45min
  • englanti, suomi
  • 20:20—20:50
  • PARTS-kollektiivi
  • PARTS
  • 30min

Saturday 30.08.

  • Aika
  • Esiintyjä(t)
  • Nimi
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • 10:00—22:00
  • Moe Mustafa
  • Moment
  • Stoan aula
  • 12h 0min
  • 15:00—15:30
  • Ondi
  • Come
  • 30min
  • 16:00—16:30
  • Aarni Pieski, Klaudia Jokela, Kasper Korpela, Onneli Karppelin & Eeva Airavaara
  • Hirviö puhuu
  • 30min
  • 21:00—21:30
  • Meiton 2; Ritni Tears & Out of Sync
  • Kingdom Cum
  • 30min

Ohjelma

installaatio

Moment

Moe Mustafa

Kuvittele hetki hämärässä, juuri ennen kuin yö ottaa vallan.

Huoneessa on hämärää, ja sitä valaisee vain ulkoa tuleva pehmeä sinisen sävy.

Ruumis suorittaa iltarituaalitiskauksen käsin; tämä on äidiltä peritty tapa.

Ruokailuvälineiden ja posliinin lempeä kilinä kaikuu tilassa,

ja se kutsuu mielen ajelehtimaan muistojen kietoutuneissa säikeissä.

Tässä kodinomaisessa eleessä elää jotain syvempää:

sukupolvien kautta siirtynyt ruumiillistunut perinne.

Huolenpidon rytmi, toiston rakenne, elossa pysymisen ääni.

Jokainen rituaali on kieltäytyminen katoamisesta.

Tämä installaatio antaa tilaa arkipäiväiselle pyhänä,

ja pehmeydelle vastarinnan muotona.

Kun rituaali päättyy, valo sammuu kokonaan.

Vain uusi päivä nousee,

ja rituaali alkaa uudelleen.

 

Taiteen edistämiskeskus on tukenut Moe Mustafan työskentelyä.

Moe Mustafa on palestiinalais-jordanialainen taiteilija, kirjailija ja esiintyjä, joka asuu Helsingissä. Aalto-yliopistosta taiteen ja median maisteriksi valmistunut Moe Mustafa on työskennellyt monialaisesti äänen, tekstin ja performanssin parissa ja keskittyy usein queer-identiteetin, kaipuun, siirtymisen ja muistin teemoihin. Hänen teoksensa liikkuvat geopolitiikan, halun ja diasporakokemuksen muovaamissa intiimeissä maantieteissä.

Moe on lavastanut teoksia ja äänipohjaisia installaatioita muun muassa Kiasma-teatterissa, Telakka-teatterissa, Oulun teatterissa ja Kansallisteatterissa. Lisäksi hän on luonut radiomonologeja (Audio paper) yhteistyössä Ylen kanssa. Moen viimeaikaisiin teoksiin lukeutuvat The Floating Body of a Cloud (julkaistaan elokuussa 2025), joka tutkii äänen ja ympäristön politiikkaa arabi-queer diasporan linssin kautta, ja Fragmented Geography -esitys osana Urb Festival 25 -festivaalia.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Tuesday 26.08 08:00—20:00
  • Stoan aula
  • 12h 0min
  • Wednesday 27.08 08:00—20:00
  • 12h 0min
  • Thursday 28.08 08:00—20:00
  • Stoan aula
  • 12h 0min
  • Friday 29.08 08:00—22:30
  • Stoan aula
  • 14h 30min
  • Saturday 30.08 10:00—22:00
  • Stoan aula
  • 12h 0min
lyhytelokuvanäytös & kokoontuminen

RAMPASAARISTO – lyhytelokuvanäytös & kokoontuminen

Adalmiina Erkkola & Isa Hukka

Kukaan meistä ei ole irrallinen saari. Kutsumme sinut tutkailemaan kanssamme rampasaariston sidoksisuutta. Olet tervetullut rentoon kokoontumiseen ja lyhytelokuvanäytökseen, jossa luomme tapahtumasta saavutettavamman kollektiivisesti ja niillä resursseilla, joita meillä on.

MITÄ? Rampasaaristo on kaikille avoin tapahtuma. Tapahtuman kesto on kaksi tuntia. Se koostuu (1) näytöksestä, jossa näytetään vammaisten elokuvantekijöiden lyhytelokuvia ja (2) ohjatusta pohdinnasta/keskustelusta elokuvien pohjalta. Tapahtuma on rento kokoontuminen, jossa sinua kannustetaan kuuntelemaan tarpeitasi ja kysymään apua mikäli tarvitset.

MISSÄ JA MILLOIN? Tiistai 26. elokuuta Stoan Musiikkisalissa, klo 17:30-19:30. Tapahtuman aikana voit ottaa itsellesi sopivia taukoja ja olet vapaa lähtemään milloin tahansa.

Suosittelemme tapahtumaa yli 16-vuotiaille.

Jos mahdollista, pyydämme osallistujia ilmoittautumaan etukäteen. Voit osallistua myös ilmoittautumatta etukäteen! Rekisteröintilomake auttaa meitä arvioimaan osallistujamäärää: https://forms.gle/bqX66afewgDPPwd17

 

Aikataulu:

17:30 – 17:40 – Saapuminen ja paikoille asettuminen
17:40 – 17:50 – Adalmiinan ja Isan aloituspuheenvuoro (10 min)
17:50 – 18:40 – Elokuvanäytös (50 min)
18:40 – 18:50 – Tauko (10 min)
18:50 – 19:30 – Yhteinen pohdinta ja kirjoitusharjoitus (40 min)
noin 19:30 – loppu

 

 

ELOKUVAT (tiedot englanniksi)

 

Decoding Sole-Mates, 2025, dir. Jenni-Juulia Wallinheimo-Heimonen, Finland. 10 min, 55 s.

Short documentary explores the possibilities of technology to improve the well-being of disabled people. It examines stress in the lives of Raisa and Reko Valavaara, a couple with intellectual disabilities living in a Validia Housing unit in Turku, Finland. Soft technology, the SentiSocks, was originally designed by Dutch company HUME by Mentech to detect stress in people with dementia. By combining biometric data from the socks with interviews, the aim of the film is to identify the main sources of stress affecting the participants and to encourage assistants to actively reduce it. However, the results reveal a sharp irony: the greatest source of stress is the working culture of the housing unit.

 

NOORA Dance Film, 2024, dir. Anna Kekkonen, Finland. 7 min, 40 s.

Short dance film about Noora, a dancer, who has congenital bone fragility, Osteogenesis Imperfecta, and who finds the freedom to express herself more widely in the water.

 

ÁHKUIN, 2023, dir. Radio-JusSunná / Sunná Nousuniemi & Guhtur Niillas Rita Duomis / Tuomas Kumpulainen, Sápmi. 20 min 24 s.

A transcendent and playful documentary journey following three generations of a Sámi family united across time via joik – a distinct Sámi oral tradition that combines song, storytelling and reciprocity.

 

Resistance Meditation, 2024, dir. Sara Wylie, Canada. 4 min, 58 s.

A meditation on crip time and resistance by a chronically ill filmmaker, shot on Super 8 and eco-processed by hand.

 

SAAVUTETTAVUUS? Kulttuurikeskus Stoassa on esteetön kulku apuvälineillä. Musiikkisalissa on hämärä teatterivalo-tyyppinen valaistus, jota voi tarvittaessa säätää. Tapahtumajärjestäjät käyttävät mikrofoneja puhuessaan. Vältäthän ystävällisesti hajusteiden käyttöä. Tapahtuma on pääosin englanninkielinen, mutta suomeksi tarvittaessa. Elokuvissa on englanninkielinen tekstitys. Valitettavasti tapahtumassa ei ole viittomakielen tulkkausta. Olet tervetullut tuomaan tulkin, henkilökohtaisen avustajan, tukihenkilön tai opaskoiran tms. Elokuvanäytöksiä jälkeen tapahtumajärjestäjät Adalmiina ja Isa ohjaavat harjoitteita, joissa voit esimerkiksi piirtää, keskustella ja kuunnella. Kaikki osallistuminen on vapaaehtoista.

Voit olla yhteydessä järjestäjiin milloin tahansa, autamme mielellämme jos sinulla on kysymyksiä, ehdotuksia ja saavutettavuustarpeita: producer@urbanapa.fi.

Lisätietoja Musiikkisalista Stoan nettisivuilta: https://www.stoa.fi/fi/musiikkisali.

Lisää Stoan saavutettavuudesta: https://www.stoa.fi/fi/saavutettavuus.

Adalmiina Erkkola ja Isa Hukka tekevät rampataidetta, työskennellen vammaisuuteen liittyvien oletusten ja tyypillisten kertomusten kritiikin parissa. Adalmiina on lyhytelokuvaintoilija, joka työskentelee tuottajana niin radion kuin elokuvatapahtumien parissa. Isa tekee rampafilosofiaa ja fasilitoi. Hän on tehnyt pioneerityötä paikallisen rampauttamisen käytännön kanssa. Molemmat asuvat Itä-Helsingin saariston äärellä, missä voit kenties bongata heidät metromatkalla katsomaan leffoja tai osallistumassa queerin vammaisyhteisöllisyyden rakentamiseen.

Jenni-Juulia Wallinheimo-Heimonen (b. 1974) is an Artist Professor in Multidisciplinary Art (2025-2029) and disability activist. 2024 she was one of three artists representing Finland in the Venice Biennial. In 2019 she received the Finnish State Prize for Multidisciplinary Art and in 2018 her short film about care robotics won the Best Screenplay at Pisa Robotic Film Festival. Wallinheimo-Heimonen´s work spans from textile, sculpture, installation and film to performance and activism within disability politics and policy. In spring 2026, Jenni-Juulia takes part to a six-week E75 Art Bus tour from the Mediterranean Sea to the Arctic Ocean. She holds a BA from Aalto University, School of Arts, Design and Architecture in Helsinki. She has osteogenesis imperfecta as a piquant characteristic.

Anna Kekkonen is a Finnish filmmaker. She graduated with a Master of Arts degree in Audiovisual Media Culture from University of Lapland, Finland. Beside film making, she is a passionate diver and underwater cinematographer, which has taken her around the world for 17 years. The themes of her films are strongly inspired by her own physical sensations underwater. She approaches her films through physicality, movement and senses and reflects on the relationship between the human body and water. What emerges in us when we are surrounded by such an element where we sense and use our body in a different way. Along with filming her own films her biggest filming jobs were two fulldome nature documentaries “Baltic Sea” and “The Embrace of the Ocean”. Her debut film is a short documentary film Surface (2023) and dance film Noora (2024) was born alongside it. Among other festivals Noora dance film has been awarded as the best Nordic dance film at Minimalen short film festival.

Radio-JusSunná / Sunná Nousuniemi (they/them) is a queer Sámi and Finnish audiovisual artist and storyteller. Their debut short documentary Boso mu ruovttoluotta – Breathe Me Back to Life received the Best Short Film Award at Nuuk International Film Festival and The Moving People and Images Award at the Love & Anarchy Film Festival in 2022.

Guhtur Niillas Rita Duomis / Tuomas Kumpulainen is a Sámi artist and storyteller based in Guhtur, Sápmi. Kumpulainen tells stories in various forms, including theatre, singing, songwriting, composing, directing and acting. Currently he is studying traditional Sámi handicrafts, specializing in burl, reindeer antler and bone as the main materials.

Sara Wylie (she/they) is a filmmaker, producer and researcher from the unceded traditional territories of the Musqueam, Squamish and Tsleil-Waututh First Nations (aka Vancouver, BC). Her work focuses on archives and counter-archives, radical histories, embodied methodologies, disabled ecologies and crip intimacies.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Tuesday 26.08 17:30—19:30
  • Musiikkisali
  • 2h 0min
  • englanti
työpaja

How To Survive 2025 By Writing Gay Fanfiction, Dressing Up, And Singing Love Songs

Vera Boitcova, Yoandy Jimeno & Kharissa Newbill-Adames

Queer-maahanmuuttajataiteilijoina emme enää kilpaile kärsimyksen olympialaisissa. Tämä 1,5-tuntinen työpaja on kollektiivinen kapinamme trauman hyväksikäyttöä, symboliikkaa ja ennakkoluuloja vastaan. Kokoonnumme juhlimaan queer-iloa fandomien, popkulttuurin ja leikkisän itseilmaisun keinoin.

Teemme yhdessä ”How-To”-miniharjoituksia: Miten queerata maailmanloppua glittermeikillä, kuinka kirjoittaa homofanifiktiota ja kutsua sitä teoriaksi, miten korjata särkynyt sydämesi laulamalla ja paljon muuta. Odotettavissa on elävää musiikkia, kimaltelevia meikkejä ja anteeksipyytelemättömiä pop-kulttuuriviittauksia.

Olet tervetullut mukaan: laula mukana, naura ja löydä pieniä, hassuja tapoja vastustaa epätoivoa. Meille eskapismi on selviytymisstrategia, huolenpitoa ja queer-tulevaisuus. Työpaja on avoin kaikille, jotka haluavat käyttää iloa radikaalina työkaluna: ota mukaasi sisäinen lapsesi, paras karaoke-äänesi ja glitterisi.

Reksiteröintilomake: https://forms.gle/UE7GWVBGtQ8Hvits8

Yoandy Jimeno on trans, ei-binäärinen ja queer kuubalais-suomalainen muusikko, näyttelijä ja esiintyjä, jonka taiteellinen polku alkoi jo varhaislapsuudessa ja yhdistää tällä hetkellä tanssia, musiikkia ja teatteria. Jimeno on 2.5-sukupolven maahanmuuttaja, ja hänen moniulotteinen praktiikkansa ammentaa siirtolaisuuden ja queeriyden kokemuksista kyseenalaistaakseen identiteettiä ja kuulumista äänen ja performanssin keinoin. Jimeno opiskelee tällä hetkellä globaalimusiikkia (kandidaatti + maisteri) Sibelius-Akatemiassa (2024-) ja opiskeli esittävää taidetta Laajasalon opistossa (2021-2023). Jimeno soittaa kuubalaisessa Bomba Buena -kvartetissa, punk metal -yhtye Sugerenciassa ja toimii esiintyvänä muusikkona ja säveltäjänä nykyteatteriprojekteissa.

Vera Boitcova on teatteriohjaaja, dramaturgi, taiteellinen tutkija ja queerperformanssitaiteilija. Hän tekee parhaillaan väitöskirjaa Helsingin yliopistossa keskittyen ”kotiin”, ”toiseuteen” ja ”kuulumiseen” queer-maahanmuuttajien performanssidramaturgiassa. Hänellä on maisterintutkinto Comparative Dramaturgy and Performance Research -ohjelmasta (Goethe University Frankfurt am Main) ja maisterintutkinto Theatre and Performance -ohjelmasta (Queen Mary University of London). Boitcova on pitkäaikainen nomadi, joka on asunut, työskennellyt ja esiintynyt viimeisen 12 vuoden aikana Isossa-Britanniassa, Kiinassa, Saksassa, Espanjassa ja Suomessa. Hänen teoksiaan on esitetty muun muassa Espoon kulttuurikeskuksesa, kulttuurikeskus Caisassa, Svenska Teaternilla, Vallilan Kansallisteatterilla, Frankfurt LABilla, Stadttheater Gießenillä, Politik im Freien Theater -festivaalilla, Wiesbaden Biennalella, Favoriten Festivalilla (Saksa), Meyerhold Centrellä, Sovremennik-teatterilla, Aleksandrinski-teatterilla (Venäjä), Camdenin kansanteatterilla, Battersea Arts Centrellä, Birmingham MAC, People’s Palacella (UK). Viime vuosina hän on myös kuratoinut ja järjestänyt vuosittaisen Eve’s Ribs -feministisen taiteen festivaalin ja QueerFestin Venäjällä.

Kharissa Newbill-Adames on panamalainen ohjaaja, kirjailija, näyttelijävalmentaja ja esiintyvä taiteilija, joka valmistui Loyola University New Orleansista vuonna 2021 teatteritaiteen kandidaatiksi. Näyttelemisen sekä draama- ja musiikkiteatterin lisäksi hän on myös Carmen Vermouth -nimellä esiintyvä burleskitaiteilija. Newbill-Adamesin ura keskittyy ohjaamiseen, ja hänen viimeisimpiin tuotoksiinsa kuuluvat Part II: Fefu and Her Friends, joka esitettiin Lower Depths Theatre -teatterissa New Orleansissa, Louisianassa, Yhdysvalloissa (2021); Posh, joka esitettiin Panama Cityssä, Panamassa, Anconin teatterikillassa (2022); Javier Estanciolan El mito de la gravedad -teoksessa, joka esitettiin Teatro Anita Villazissa Panaman teatterifestivaalilla (2022) ja jonka tuotannossa Newbill-Adames toimi apulaisohjaajana. Elokuusta 2024 alkaen Newbill-Adames on aloittanut jatko-opinnot Helsingin Teatterikorkeakoulussa ohjauksen maisteriohjelmassa.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Wednesday 27.08 16:30—18:00
  • Työpajatila (2. krs)
  • 1h 30min
  • englanti
osallistava esitys

POC OPEN MIC

Tule mukaan laulamaan, vitsailemaan, lukemaan ääneen ja ränttäämään ensimmäisessä globaalin enemmistön globaalille enemmistölle organisoimassa open mic -tapahtumassa. Kaikki ovat tervetulleita mukaan kuulemaan esityksiä ja nauttimaan.

Tania Nathan ja Arvind Ramachandran juontavat tapahtuman ja esiintyvät lyhyesti myös itse. Adityan G Bharati esittää akustisen setin, joka kattaa useita kieliä ja genret liukuvat rokista ja metallista folkkiin ja balladeihin. Tämän jälkeen kuka vain on tervetullut lavalla.

Poc Open mic on tila, jossa globaalia etelää edustavat voivat esiintyä. Voit esittää runoutta, spoken wordiä, musiikkia, kertoa tarinoita Arvindin ja Nathanin kuratoimassa turvallisemmassa tilassa. Tervetuloa!

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Wednesday 27.08 18:00—20:30
  • Musiikkisali
  • 2h 30min
  • englanti, suomi
esitys

TEASE AND POWER

Kehojen moninaisuus burleski lavalla ei kata kaikkia! Tälle burleski, twerk ja drag klubin lavalle nousevat erityisesti he, jotka ovat esteettömien tilojen ja esimerkiksi ahtaiden normien takia rajautuneet pois burleskin parista. Tease & Power-klubi on luonnollisesti tulkattu suomen viittomakielelle ja myös suomeksi kuvailutulkattu. Klubi haastaa yhteiskunnan valtarakenteita ja sitä miten vammaiset henkilöt nähdään. Onko vammainen henkilö aina heikko ja alisteisessa asemassa vai voisiko vammainen henkilö ollakin vallankahvassa kiinni? Tai voisiko seksuaali- tai sukupuolivähemmistöön kuuluva henkilö tulla nähdyksi ensisijaisesti taiteensa kautta?

Huomaathan, että esitykseen tulee varata istumapaikka ennakkoon. Voit varata istumapaikan täyttämällä tämän lomakkeen.

Mikäli tarvitset esteettömän paikan, varaa se täyttämällä tämä lomake.

Suomen kulttuurirahasto tukee Tease & Poweria.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Thursday 28.08 18:00—20:00
  • Musiikkisali
  • 2h 0min
  • ei puhetta
esitys

the Alchemy of Color

Safa Solati

The Alchemy of Color -teoksessa tanssijasta tulee astia, joka liikkuu sisäisen transmutaation rituaalin läpi. Whirlingin kautta kehosta tulee tunteiden sulatusuuni, jossa raaka alkutila muuttuu säteileväksi olemukseksi.

Esitys avautuu kolmessa elementtikerroksessa:

Punainen: symbolisoi aggressiota, raivoa ja levottomuutta. Liikkeet ovat teräviä, voimakkaita ja kaoottisia, ja ne heijastavat väkivaltaa, joka purkautuu, kun henki on jäänyt konfliktiin.

Musta: Myrsky väistyy hiljaisuuden tieltä ja vajoaa varjoon. Tässä tanssija astuu tuskan maailmaan – raskas, hidas, kipeä. Musta peittää ympärilleen kuin suru, tila, jossa on kyse tilinteosta ja antautumisesta.

Valkoinen : Tästä pimeydestä keho alkaa liueta – pehmenee hengitykseksi, laajenee valoksi. Pyörimisestä tulee vaivatonta, pyöreää, ikuista. Tämä on alkemiaa – väkivalta muuttuu viisaudeksi, kipu rauhaksi. Vapautuminen ei ole pakenemista, vaan yhdentymistä.

The Alchemy of Color ei ole tarina, jolla on loppu, vaan sykli – tanssittu totuus: liikkeen avulla voimme muuttaa sen, mikä rikkoo meidät, sellaiseksi, mikä vapauttaa meidät.

Safa Solati on kouluttautunut psykologi, joka on erikoistunut musiikkipsykoterapiaan, ja hänellä on syvä intohimo tanssiin parantumisen ja henkisen etsinnän polkuna. Hän on opiskellut persialaisia tansseja useita vuosia, ja viimeisten yhdeksän vuoden aikana hän on omistautunut sufi whirlingin opiskelulle ja harjoittelulle.

Safa vietti Italiassa viisi vuotta, joiden aikana hän kouluttautui eri tanssiopettajien kanssa. Hän palasi Suomeen vuonna 2020 ja aloitti whirling-työpajojen tarjoamisen Helsingissä. Vuonna 2023 Safa järjesti häntä syvästi inspiroivan, maailmanlaajuisesti tunnetun whirling-taiteilijan Ziya Azazin intensiivisen työpajan.

Safan ainutlaatuinen lähestymistapa keskittyy pikemminkin whirlingin terapeuttisiin ja henkisiin ulottuvuuksiin kuin uskonnolliseen perinteeseen.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Friday 29.08 16:00—16:15
  • Stoan aukio
  • 15min
  • ei puhetta
  • Saturday 30.08 17:00—17:15
  • 15min
näytös

LEFFAILTA

Elokuvanäytös koostuu useista filmeistä, jotka ovat kuratoineet Ubuntu Film Club and UrbanApa yhdessä.

 

Queenselena – Love, Light, Life
Sara Kovamäki
15 min

Queenselena – Love, Light, Life on kokeellinen dokumentti, assosiatiivisen kuvakerronnan kautta rakentuva videoteos ja muotokuva, jossa päähenkilö Queenselena valottaa suhdettaan elämään, vapauteen, uskoon, kahden kulttuurin välillä elämiseen ja sukupuolivähemmistöön kuulumiseen. Videoteoksessa luonnon kiertokulku nivoutuu yhteen elämän, syntymän ja kuoleman, uudistumisen ja kasvun, levon ja oman itsen kuuntelun teemojen äärelle. Henkilökohtaisen tilan ja intiimin kodin piirin, esineiden sekä Queenselenan maalausten kautta katsojille välittyy tarinoita, iloa, surua ja elämän kirjoa. Dokumentti avaa näkymiä yhteiskunnallisiin epäkohtiin ja haasteisiin, joita Queenselena on kohdannut, mutta sen pyrkimys on luoda toivon, rakkauden ja vapauden sanomaa maailmaan. Henkilökohtaisuus laajenee teoksessa yhteiseen ja yhteiskunnalliseen, jossa taide ja tanssi kannattelee, antaa uskoa ja voimaa elämään.

 

Memories of Reincarnated Imaginings
Nasheeka Nesreal
14 min

”Mitä on nimessä, kasvoissa, värissä, paikassa, ruumiissa, historiassa, liikkeessä? Jokaisessa mutkassa, jokaisessa käänteessä, jokaisessa heilahduksessa myytit paljastuvat totuudeksi. Kehon kartografiat, jotka on kaiverrettu kuin muistot ja jotka luovat tulemisen, kun sytytämme liekit keksittyihin fiktioihin. Olemuksemme kerroksiin sidottuina ja niihin kietoutuneina, teksturoidut alueemme muuttuvat, murtavat koodeja, ”avaavat nivustamme, jotta voimme nauttia auringon”. (lainaus Saul Williamsilta)

 

Crown
Ima Iduozee

Kuvattu 65mm filmille, Crown punoo vaikuttavan tarinan afrohiuksista ja helsinkiläisestä mustasta parturiliikkeestä kulttuurisena turvapaikkana. Elokuva sukeltaa rikkaisiin perinteisiin ja henkilökohtaisiin tarinoihin tarjoten intiimin ja visuaalisesti vaikuttavan tarinan yhteisöstä, perinnöstä ja hiusmuotoilun taiteesta.

Crown on Diaspora Mixtapes -elokuvasarjan kolmas osa.

 

THE JOY AND SORROW OF TIME
Sara Jordan
4 min

Tulevaisuus on mahdollisuuksien hento tanssi, jossa jokainen valinta ja hetki muovaa eteenvievää reittiä. Hetken päästä koittavan särkyväisyys muistuttaa meitä kohtelemaan hetkeä huolellisesti, hoivaamaan unelmiamme ja haaveitamme, uskomaan huomisen rajattomaan potentiaaliin. Aika on arvokasta valuuttaa.

Englanninkieliset tekstitykset.

Ubuntu Film Club on helsinkiläinen elokuvakerho, joka on keskittyy narratiivien laajentamiseen hauskalla twistillä elokuva kerrallaan.

Queenselena Selase on luonnon, ihmisoikeuksien ja tasa-arvon kannattaja ja hän on osallistunut lukuisiin ympäristö- ja ihmisoikeuksia puolustaviin ja taiteen kautta vaikuttaviin aktivistiryhmiin. Hänet palkittiin vuoden Queeraktivistina The Queer Galassa Korjaamolla v. 2025. Hänen tekemistään suuntaa energia, halu luoda, tehdä taidetta, nauttia elämästä, tanssia ja vaikuttaa maailmassa vallitsevin epäkohtiin ja epäoikeudenmukaisuuteen. Selasen tavoitteena on ennen kaikkea tuoda yhteen ihmisiä erilaisista taustoista ja luoda maailmaa, jossa ihmiset voisivat läheisyyden ja rakkauden kautta toimia yhdessä vapaan ja paremman maailman puolesta.

Sara Kovamäki on monialainen taiteilija tanssin-, kuva- ja esitystaiteen välisyydessä. Taiteen mahdollisuudet luoda toivoa, leikkiä, poeettisuutta, luottamusta, avoimuutta, uusia merkityksiä ja ystävyyttä kutsuvat häntä yhä uudelleen luokseen. Tällä hetkellä Saraa inspiroi sattumat ja erehdykset, suunnan vaihdokset, liikuttumiset ja muodonmuutokset. Vuodesta 2024 alkaen hän on kuvannut videomuotokuvaa ja kokeellista dokumenttia Queenselena Selasesta, josta nähdään UrbanApa x Stoa -festivaalilla ensimmäinen versio.

Nasheeka Nedsreal on monialainen taiteilija, tanssija ja koreografi, jonka työskentely kattaa naamioinnin, kollaasin, äänen ja elokuvan. Louisianalaisen kasvatuksensa vaikutuksesta hänen teoksensa yhdistävät performanssia ja kuvataidetta, ja hän käyttää leikkiä ja glitchiä spekulatiivisten menneisyyksien, nykyhetkien ja tulevaisuuksien uudelleen kuvittelemiseen. Hän on Black Rock Senegalin alumni ja Ikarus-palkinnon saaja ja Plural Feminisms -lehden kirjoittaja ja Zürich Dance Ensemblen jäsen.

Ima Iduozee on nigerialais-suomalainen ohjaaja ja koreografi, joka tunnetaan mainos- ja lyhytelokuvistaansekö arvostetusta koreografiastaan. Hänet valittiin Helsingin vuoden taiteilijaksi vuonna 2023, ja hänen lyhytelokuviaan on esitetty muun muassa Cannesin Indie Shorts Festivalilla, Tokyo International Short Film Festivalilla sekä San Franciscon kansainvälisillä elokuvajuhlilla.

Iduozee on työskennellyt koreografina mm. Kansallisoopperassa, Kansallisteatterissa, Helsingin ja Tukholman Kaupunginteattereissa, UMK-show’ssa sekä ensimmäisessä suomalaisessa Netflix-sarjassa Dance Brothers.

Keväällä 2026 Ylellä saa ensi-iltansa hänen ohjaamansa odotettu nuortensarja Sneakermania, joka on parhaillaan jälkituotannossa.

Sara Jordan on tanskalainen koreografi, ohjaaja ja elokuvantekijä, joka työskentelee liikkeen, kuvan ja identiteetin intersektiossa. Hänen taiteellinen kielensä kumpuaa katutanssityyleistä, kuten hiphopista ja housesta, yhdistyy afrikkalais-amerikkalaisiin kulttuurisiin vaikutuksiin ja muovautuu minimalistisen koreografisen estetiikan vaikutuksessa. Työnsä kautta Sara tutkii kehoa elävänä arkistona — tilana, jossa muisti, vastarinta ja muutos kohtaavat. Hän luo kerroksellisia, visuaalisesti vaikuttavia esityksiä ja elokuvia, joissa koreografia, elokuvallinen tarinankerronta ja runollinen ilmaisu yhdistyvät. Oli Jordan sitten lavalla, elokuvakankaalla tai urbaanissa tilassa, hänen työntä haastaa käsityksiämme tanssista — ei vain muotona, vaan äänenä.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Friday 29.08 16:15—19:00
  • Musiikkisali
  • 2h 45min
  • englanti, suomi
esitys

Stillness Through Moving (work-in-progress)

Luusi Kateme

Stillness Through Moving on sooloesitys, joka tutkii, mitä tarkoittaa liikkua maailmassa tummaihoisena afro-diaspora naisena, joka elää yhteiskunnallisissa järjestelmissä, joita ei ole rakennettu häntä varten. Intiimi ja kehollinen matka kutsuu yleisön tilaan, jossa henkiseen totuuteen, intuitiiviseen tietoon ja esivanhempien viisauteen perustuvasta ruumiillisesta läsnäolosta tulee liikettä ja liikkeestä tulee tapa kuunnella. Tämä kuunteleminen avautuu vapauttavana tekona, jossa otetaan takaisin se, minkä hallitsevat järjestelmät yrittävät pyyhkiä pois – musta ruumiillisuus.

Yhteistyössä Taata Mukuuta Kisadha-Kybenne Pison Mosesin, Jajja Eva Namukoben, Jajja Lucian, Jajja Kyankonen ja monien muiden esivanhempien kanssa, joiden viisaus ja energia liikkuvat kehossani. Maipelo Gabang – studioenkeli ja ohjaava voima matkallani mustana koreografina.

Luusi Kateme on ugandalainen, Tukholmassa asuva koreografi ja liiketaiteilija. Hänen taiteellinen praktiikkansa Moving Through Stillness (MTS) perustuu henkiseen läsnäoloon, esivanhempien tietoon ja syvään kuuntelemiseen. Hänen työnsä ytimessä on omistautuminen antautumiselle, minkä myötä intuitiivinen viisaus ohjaa ja johdattaa jumalallisuuteen. Tämä ruumiillistunut tutkimusmatka yhdistää hänet uudelleen afrikkalaiseen perimäänsä vahvistaen pyhää totuutta. Tätä tutkimusta hän syventää parhaillaan ainoana mustana koreografina Tukholman taideyliopiston koreografian maisteriohjelmassa.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Friday 29.08 19:30—19:55
  • Teatterisali
  • 25min
  • ei puhetta
  • Saturday 30.08 18:00—18:25
  • 25min
esitys

The fleeting moments of joy

Jenny Silfver

Ilo tai onnellisuus on harvoin jatkuvaa vaan pikemminkin hetkellistä. Mikä tuo meille iloa ja miten voimme löytää sen tai palata siihen vaikeuksista huolimatta? Ehkä ilon etsiminen on kuin uisi veden alla ja pyrkisi nousemaan pintaan hengittämään. Joskus voimme hengittää vapaasti ja kellua pidempään, kun taas toisinaan saamme vain hetken raitista ilmaa ennen kuin vajoamme taas alas. Mutta pysyäksemme hengissä meidän on uitava kohti pintaa hengittääksemme. Onko näin myös ilon kanssa? Onko ilo elintärkeää ja onko se jotain, jonka puolesta meidän on taisteltava? Ehkä ilo tekee meistä kevyempiä, tuo valoa ja antaa meille voimaa myös pimeimpinä tunteina.

Tässä teoksessa haluan tutkia ilon tunnetta, tai oikeastaan pyrkimystä kokea tai tuntea iloa. Kyseessä on henkilökohtainen tutkimus ilon etsimisestä ja siitä, miten se ilmenee fyysisenä liikkeenä. Liikemateriaalissa hyödynnetään poppingin tekniikoita, mutta ei rajoituta pelkästään niihin.

Jenny Silfver on poppingiin erikoistunut tanssitaiteilija. Hänellä on kandidaatin tutkinto nykytanssista ja hän kilpailee aktiivisesti Suomessa ja kansainvälisesti Skitsoflex -ryhmän jäsenenä. Jennyllä on yli 20 vuotta opetuskokemusta ja hän on vaikuttanut merkittävästi suomalaiseen popping- ja katutanssiskeneen työnsä kautta. Hän on kartuttanut poppingiin liittyvät tietonsa ja taitonsa matkoillaan Yhdysvalloissa, Japanissa ja Euroopassa.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Friday 29.08 19:55—20:10
  • Teatterisali
  • 15min
  • ei puhetta
esitys

PARTS

PARTS-kollektiivi

PARTS on afrofuturistinen teos, jossa yhdistyvät äänet, liike, muodot ja visuaaliset elementit, jotka vievät yleisön ritualistiseen maisemaan.

PARTS-prosessi alkoi Beninissä Villa Karon residenssissä tutkimusvaiheella kesäkuussa 2025. Prosessi jatkui Helsingissä koko taiteellisen ryhmän kanssa heinä- ja elokuussa 2025.

Teoksen luominen on saanut vaikutteita vodun-perinnettä harjoittavista yhteisöistä. Teoksessa perinteiset äänet, liikkeet, symbolit, kuviot ja rytmit yhdistyvät nykyaikaisiin elementteihin. PARTS korostaa arvoja ja uskomuksia, jotka tähtäävät ihmisen pyrkimysten ja olemassaolon yhteiseen suuntaan. Toivon ja kollektiivisen sietokyvyn avulla yhteisöt säilyttävät toimintakykynsä matkalla kohti yhteistä tulevaisuuden visiota.

PARTS-teos kiertää pääkaupunkiseudulla kulttuurikeskuksissa ja ilman huoltajaa olevien alaikäisten pakolaiskeskuksissa.

Taiteen edistämiskeskus on tukenut tätä työtä.

Njara Rasolomanana ja Elina Valtonen ovat tehneet tiiviisti yhteistyötä yli viiden vuoden ajan erilaisissa ihmisoikeuslähtöisissä hankkeissa. Moninaisuuden ja solidaarisuuden edistäminen taiteen keinoin on olennaista sekä Rasolomananalle että Valtoselle. He työskentelevät teoksessa sekä koreografeina että tanssijoina.

He ovat haaveilleet yhteistyöstä afrikkalaisten taiteilijoiden kanssa, ja teoksen esittämisestä sekä Afrikassa että Suomessa. Rasolomanana ja Valtonen aloittivat yhteistyön beniniläisten tanssitaiteilijoiden Celebre Jean Baptisten ja Maurice Bessanhin kanssa Villa Karon residenssissä Beninissä kesäkuussa 2025. He ovat molemmat työskennelleet laajasti tanssitaiteilijoina sekä Afrikassa että Euroopassa.

Marouf Majidi on monipuolinen musiikin ammattilainen, joka toimii esiintyvänä taiteilijana, säveltäjänä ja orkesterinjohtajana. Hän on valmistunut musiikin maisteriksi Sibelius-Akatemiasta, ja hänen tyylinsä ammentaa persialaisista ja Lähi-idän musiikkiperinteistä. Marouf on esiintynyt yli tuhannessa konsertissa ja ohjannut työpajoja ympäri maailmaa.

Viivi ””Viv Magia”” Vierinen on katu- ja performanssitaiteeseen erikoistunut kuvataiteilija (kandidaatin tutkinto), joka toimii myös tuottajana ja kaupunkikulttuurin konsulttina. Hänen teoksensa käsittelevät usein yhteiskunnallisten valtarakenteiden luomia epäoikeudenmukaisuuksia ja ammentavat inspiraatiota kulttuurien vuorovaikutuksesta.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Friday 29.08 20:20—20:50
  • 30min
esitys

Wilting before blooming, sorry I'm late

Kaisa Nieminen

Wilting before blooming, sorry I’m late demossa tutkin kehollista kokemuksellisuutta; surua ja euforiaa, nautintoa ja aggressiota suhteessa omaan queer identiteettiin ja sen muodostumiseen. Koreografisessa työskentelyssä on noussut esille kysymyksiä mm. vallasta, misogyniasta ja kosketuksesta. Minulle keskeistä on tutkia tanssimisen kokonaisvaltaisuutta; oman ruumiin todellisuuden ulos tanssimista, siihen kuuluvaa ilmaisullista raakuutta ja emotionaalisuutta.

Osatuottaja Ehkä-tuotanto/Nykytaidetila Kutomo. Tätä työtä on tukenut Taiteen edistämiskeskus.

Kaisa Nieminen on helsinkiläinen tanssija-koreografi. Hänen tanssitaustansa on katutanssissa, pääasiassa hiphopissa ja punkingissa/whackingissa. Tämä tausta heijastuu hänen taiteellisessa työssään ja suhteessaan liikkeeseen. Hän valmistui koreografian maisteriksi Inter-University for Dance Berlinistä (HZT) vuonna 2019. Nieminen on myös rap-yhtye Pimeä Hedelmä -jäsen. Nieminen on kiinnostunut tanssivan kehon kokemuksellisuudesta; siitä miten tanssimme omaa todellisuuttamme ulos, ruumiin emotionaalisuudesta, seksuaalisuudesta, miten olemme tanssiessa yhteydessä itseemme ja toisiin. Tanssivan kehon politiikasta ja poetiikasta.

Tiikka Drama on helsinkiläinen ei-binäärinen queer taiteilija, joka käyttää ääntä luovana medianaan. Tiikka käyttää äänen psykofyysisiä aspekteja yhdistääkseen sensitiivisiä äänimaailmoja ja dramaattisia sävellyksiä tukien haluttua emotionaalista tunnelmaa. Yli 17 vuoden kokemuksella äänen ja musiikin tuottamisesta, Tiikka on erittäin lahjakas ja kokenut äänitaiteilija.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Friday 29.08 21:00—21:20
  • 20min
esitys

Lines of Joy and Resistance

Ella Effendy

Mitä yhdessä tanssiminen voi tarkoittaa kriisiaikoina?

Lines of Joy and Resistance on osallistava tanssitapahtuma, joka kutsuu kaikkia tulemaan yhteen ja groovaamaan rinnakkain. Ikonisen linjatanssin kautta, jonka juuret ovat afrodiasporisissa, afroamerikkalaisessa sekä LGBTQ+-disko- ja klubikulttuureissa, me iloitsemme ilosta vastarintana ja toistosta yhteytenä.

Kymmenminuuttinen sessio alkaa lyhyellä esittelyllä tanssin kulttuurihistoriasta, jonka jälkeen opetetaan iloinen ja helposti seurattava toisteinen tanssi. Sitten liikumme yhdessä ja tanssimme yhden kokonaisen kappaleen läpi, emme esiintyjinä tai yleisönä, vaan yhtenä, rytmissä olevana kollektiivisena kehona.

Tutkimusten mukaan synkroninen tanssi lisää solidaarisuutta ja luottamusta ja jopa nostaa kipukynnystä. Tämä jaettu tanssi perustuu osallistumisen merkityksellistämisen teoriaan, jonka mukaan merkitys ei synny pelkästään yksilön mielessä vaan kehollisessa vuorovaikutuksessa. Maailmassa, jota leimaavat pirstaloituminen, pelko ja digitaalinen yhteyden katkeaminen, yhdessä tanssimisesta tulee radikaali teko, jossa koetaan merkityksellisyyttä yhdessä toisten kanssa. Luomme yhdessä yhteisen rytmin, tunnetun yhteyden ja ohikiitävän solidaarisuuden hetken – vastarinnan ja yhteenkuuluvuuden eleen, jota ei tehdä puheen vaan liikkeen kautta.

Kaikki kehot ja liikkumismuodot ovat tervetulleita. Voit osallistua seisten, istuen, käyttäen vain ylä- tai alavartaloa. Session henkenä on ilo ja osallisuus.

Ella Effendy on suomalais-indonesialainen tanssitaiteilija, kokopäiväinen tanssinörtti ja vastavalmistunut tanssiantropologiasta ja etnokoreologiasta. Hänen käytäntönsä pohjautuu pitkäaikaiseen elettyyn kokemukseen klubi- ja rave-kulttuureissa sekä koulutukseen katutansseissa, nykytanssissa ja performanssissa. Effendy ei pidä tanssia vain taiteena vaan myös sosiaalisen intervention muotona, keinona luoda yhteisöjä, haastaa rakenteita ja rakentaa yhteyksiä ilman sanoja.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Friday 29.08 21:30—22:00
  • 30min
esitys

Solstice

Ana Gutieszca

Solstice on ääniesitys, jossa on minimaalisia, raakoja ja energisoivia rytmisiä päällekkäisyyksiä.

2000-luvun teknon todellinen ydin. Ääni resonoi auringonseisauksen energian kanssa, juhlien muutosta ja uudestisyntymistä.

Ana Gutieszca on kuva- ja äänitaiteilija, joka on syntynyt Meksikon pohjoisen ylängön kuivilla mailla. Hänen musiikkinsa on yhtä karua kuin aavikko, jossa yhdistyvät hypnoottinen aivoja sulattava kohina itse tehdyistä nauhoituksista ja rumpukoneiden raa’at tekno-biitit. Hänet tunnetaan myös yhtenä luovista tekijöistä Äänitaiteen Seurassa, joka on nykyaikaiseen äänitaiteeseen keskittyvä helsinkiläinen taiteilijoiden ylläpitämä toimija.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Friday 29.08 22:00—22:30
  • 30min
esitys

Home Findings

Minna Kaaronen

Home FindingsKotilöytöjä on tanssiteos, jossa esiintyjän omasta kodista löytyneet materiaalit muuntuvat asuiksi, musiikiksi ja liikkeeksi. Ikea-kasseista esiin kaivetut hahmot hykerryttävät katsojaa olemuksellaan ja imaisevat mukaan mielikuvitusta avaavaan liikeretkeen.

Esitys on erityisesti lapsiperheille suunnattu, mutta sopii myös kaikille kepeyttä ja luovuutta arkipäiväänsä kaipaaville. Esitys ei ole osallistava, eikä vaadi kielitaitoa. Kommunikointi tapahtuu liikkeen ja höpöpuheen välityksellä. Tsök!

Minna Kaaronen on pääasiassa Helsingissä toimiva freelance tanssitaiteilija, joka on valmistunut vuonna 2015 Teatterikorkeakoulun tanssijan taiteen maisteriopinnoista. Minna toimii tanssijan, koreografin, opettajan, kuratoijan ja fasilitoijan rooleissa. Home Findings on kulkenut mukana yhtenä hänen praktiikkanaan koronavuosien kotityöskentelystä asti. Tänä vuonna Minna syventyy eritoten lapsiperheille suunnatun tanssitaiteen tekemiseen eri työryhmissä.

Olli Lautiola on helsinkiläinen tanssija, äänisuunnittelija ja tanssinopettaja. Hän valmistui Tukholman taideyliopistosta vuonna 2017. Hän on työskennellyt nykytanssin kentällä laajalti monien ryhmien ja koreografien teoksissa niin esiintyjänä kuin äänisuunnittelijana. Äänisuunnittelijana Olli työskentelee pääasiassa näyttämötaiteen parissa, mutta on tuottanut ääntä myös installaatioiden, elokuvamusiikin sekä mainosten muodossa. Hänen tyylinsä kulkee popin, elektronisen musiikin, elokuvallisten tunnelmien sekä ambient tuotantojen välimaastossa. Home Findings teosprosessissa Olli on keskittynyt luomaan ääntä kotoa löytyvien materiaalien pohjalta ja rakentamaan rytmikkyyttä teoksen hahmojen ympärille tukemaan niiden rakentumista ja eri olomuotoja.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 14:00—14:30
  • 30min
esitys

Come

Ondi

Olen miettinyt kehoja ja sitä, miten kehoja miehitetään. Miten minä miehitän kehoani. Maskuliinista, feminiinistä ja kaikkea siltä väliltä ja miten ne muotoutuvat mielessäni, elämässäni ja kehossani. Mikä rooli biologialla, olosuhteilla, ympäristöllä, yhteiskunnalla ja ehdollistumisella on siinä, miten näen itseni, kehoni, maskuliinisen ja feminiinisen ja kaiken siltä väliltä? Onko keho astia vai muoto, joka muotoutuu sen sisällä? Molempia? Enemmän? Muuttuuko tämä? “Come” on monikerroksinen tutkimus identiteetistä, yhteydestä ja inhimillisestä kokemuksesta kitaran, spoken wordin, liikkeen, laulun ja visuaalisten keinojen avulla. Olet tervetullut tuntemaan, laulamaan, liikkumaan ja tutkimaan monia tapoja, joilla keho voi olla miehitetty, ja kitkaa sen välillä, mitä tunnemme sisällämme ja mitä maailma ehdollistaa meidät tuntemaan mielistämme, elämistämme ja kehoistamme.

Ondi on monialainen tarinankertoja, joka on kotoisin Keniasta ja asuu Suomessa. Hän käyttää looppeja, spoken wordia, kitaraa, laulua, liikettä ja visuaalisia keinoja tutkiakseen identiteettiä, yhteyttä ja sitä, miten olla ihminen palavassa maailmassa.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 15:00—15:30
  • 30min
esitys

Hirviö puhuu

Aarni Pieski, Klaudia Jokela, Kasper Korpela, Onneli Karppelin & Eeva Airavaara

Hirviö puhuu on näyttämöessee, joka käsittelee sitä, miten hirviöys rakentuu yhteiskunnassamme – ketkä ”hirviöytetään”? Tapausesimerkkeinä toimivat lukuisat lähteet antiikin tragedioista saamelaiseen mytologiaan ja pop-kulttuuriin. Samalla esitys rakentaa yhteyttä hirviöyden ja pyhyyden välille. Ehkä hirviöys ja jumaluus eivät olekaan niin kaukana toisistaan.

Näyttämöesseen rakentavat Aarni Pieski esseen kirjoittajana ja esitysdramaturgina, Klaudia Jokela ohjaajana, Kasper Korpela ja Onneli Karppelin esiintyjinä sekä Eeva Airavaara äänisuunnittelijana.

Aarni Pieski on saamelainen dramaturgi, näytelmäkirjailija ja kuraattori. Häntä kiinnostaa ihmisten ja muiden elollisten entiteettien yhteydet ja dynamiikat; kadotetut, piilotetut ja säilyneet historiat sekä tuonpuoleisuuden ja liukuvien aikojen teemat queer- ja alkuperäiskansanäkökulmasta. Parhaillaan hän haaveilee vapaasta Palestiinasta.

Klaudia Jokela on Teatterikorkeakoulussa opiskeleva ohjaaja ja taiteen rakastaja.

Kasper Korpela on salolaislähtöinen näyttelijä ja taiteilija. Hänet voi nähdä esimerkiksi Ylen Limbo-sarjan toisella tuotantokaudella ja syksyllä Kansallisteatterin Täällä pohjantähden alla-näytelmässä. Tällä hetkellä Kasper opiskelee Tampereen yliopiston teatteritaiteen tutkinto-ohjelmassa (Näty) neljattävuotta ja valmistuu teatteritaiteen maisteriksi keväällä 2026. Kasper tekee myös dragiä ja on aloitteleva DJ.

Onneli Karppelin on tamperelaislähtöinen muunsukupuolinen näyttelijä, tanssija ja taiteilija.

Eeva Airavaara on äänisuunnittelija, joka on aloittamassa toista vuotta Teatterikorkeakoulussa äänisuunnittelun ba+ma-ohjelmassa.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 16:00—16:30
  • 30min
esitys

Kaikki suomen mestarit

Dash Che & Oula Rytkönen

Kaikki suomen mestarit on osittain queer-siirtolais-manifesto, osittain roolileikki ja osittain camp-tyylinen salaisen agentin tanssiteos. Teos käsittelee queeriyttä aikuisten suomen kielen opetuksessa. Se esittää kysymyksen: Voinko minäkin kuulua tänne?

Dash Che on transmaskuliini post-neuvostoliittolainen maahanmuuttaja sekä performanssitaiteilija ja -kasvattaja, joka asuu Helsingissä. Hän esiintyy sekä soolotaiteilijana että Mean Time Between Failures -nimisessä performanssiduossa. Esityksissään hän tutkii henkilökohtaista historiaa, vastakkaisia estetiikkoja, poliittisia aiheita ja ristiriitaisia käsitteitä kehon materiaalisuuden, esineiden ja huumorin avulla. Dash on opiskellut Teatterikorkeakoulun Esitystaide ja -teoria (Live Art and Performance Studies, eli LAPS) -maisteriohjelmassa ja tanssia Riverian Outokummun kampuksella.

Oula Rytkönen on äänisuunnittelija, jonka praktiikka perustuu leikilliseen samplaukseen, jonka tavoitteena on äänen avulla luoda vaihtelevia energiavirtoja tilaan. Oula on erityisen kiinnostunut ajattelemaan ääntä välineenä, joka voi herättää yleisössä reaktioita provokatiivisuudella, pirstaleisuudella, rytmikkyydellä ja joskus jopa ärsyttävyydellä, musertavuudella tai hiljaisuudella. Oula on työskennellyt Dashin kanssa viimeiset kolme vuotta. He ovat tehneet äänisuunnittelua kokeelliseen lastenteatteriin, paikkaan reagoiviin esityksiin sekä sosiaaliseen koreografiaan ja popmusiikin inspiroimiin äänikävelyteoksiin. Hän on työskennellyt tanssi-, installaatio- ja nykyperformanssiteosten parissa, joita on esitetty Zodiak – Uuden tanssin keskuksessa, Kulttuurikeskus Caisassa, Todellisuuden tutkimuskeskuksella sekä Työväenmuseo Werstaalla.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 17:30—18:00
  • 30min
esitys

Unscripted moments of joy

BYOS (Bring Your Own Sauce)

Unscripted moments of joy on katutanssikollektiivi BYOS:in (Bring Your Own Sauce) interaktiivinen tanssiesitys. Teoksessa kollektiivin tanssijat hyödyntävät liikekielessään vahvasti katutansseille ominaista liikekieltä. Esitys koostuu pääosin improvisaatiotanssista, ja esityksen loppupuolella myös yleisö pääsee halutessaan osallistumaan teoksen luomiseen tanssimalla kollektiivin jäsenten kanssa.

BYOS, koko nimeltään Bring Your Own Sauce, on helsinkiläinen katutanssikollektiivi. Ryhmä on toiminut nykyisessä muodossaan reilun kahden vuoden ajan. BYOS treenaa viikoittain yhdessä each one teach one -periaatteella, jossa ryhmän jäsenet jakavat toisilleen katutansseista kartuttamaansa tietotaitoa. Pääpaino BYOS:in harjoittelussa on improvisaatiossa. Kollektiivin toiminta painottuu viikkotreenien lisäksi erilaisten kaikille avoimien tanssijamien ja muiden tapahtumien fasilitoimiseen sekä porukalla toteutettaviin projekteihin (videoprojektit, esiintymiset). BYOS toimii ilman rahoitusta omakustanteisesti ja sen tavoitteena on sitoutua hiphop-kulttuurille ominaisiin toimintatapoihin ja arvoihin.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 18:30—19:00
  • 30min
esitys

HOPE (work-in-progress)

Heidi Miikki

Vertikaalinen tanssiesitys HOPE on Heidi Miikin sooloteos, joka kertoo radikaalista ja aktiivisesta toivosta, uskalluksesta unelmoida ja olla kapinallinen. Valjaissa tanssi kurkottaa kohti vapautta, yrittää lentää kuin ninja ja kiipeää yhä korkeammalle. Projekti tutkii liikkeen kautta aktivismin, toivon ja toiminnan teemoja sekä yksilön ja yhteisön voimaa. Teos haluaa käsitellä haastavia kysymyksiä siitä, mikä on merkityksellistä, mikä riittää ja miten voimme löytää toivoa jatkaa unelmointia kohti parempaa tulevaisuutta.

Teos on myös henkilökohtainen tarina toiveikkaasta/epätoivoisesta ilmastoaktivistitaiteilijasta, mikä hyödyntää rehellistä läsnäoloa, huumoria, empatiaa ja huolenpitoa. Teos on inspiroitunut vahvoista naisista ja sirkusninjoista, se sisältää isoja show-elementtejä ja haavoittuvaista rehellisyyttä, se menee täysiä eteenpäin tai ainakin johonkin suuntaan, vaikka kaatuu.

Tätä työtä on tukenut Taiteen edistämiskeskus, Pohjoismainen kulttuuripiste, Suomalais-islantilainen kulttuurirahasto, Cirko – Uuden sirkuksen keskus ry sekä Irish Aerial Creation Center.

Heidi Miikki on sirkustaiteilija ja tanssija, joka työskentelee sekä Suomessa että ulkomailla vertikaalisen tanssin, paikkasidonnaisen taiteen ja ilma-akrobatian, puuhun kiipeämisen, köyden ja nykytanssin parissa. Hänellä on tanssijan koulutus Outokummusta ja hän on opiskellut sirkusta sekä AFUK:ssa Kööpenhaminassa että Turun taideakatemiassa. Työssään hän yhdistää ympäristönsuojelua ja esittävää taidetta ja toimii aktiivisesti nykysirkusryhmä Acting for Climate ytimessä esiintyen, tuottaen, johtaen projekteja ja taiteellisesti ohjaten.

Heidi purjehti Itämerellä ilmastosirkuskiertueen mukana ja on johtanut metsäesitys BARK:ia ja kiertänyt sen mukana Euroopassa jo viiden vuoden ajan. Hän on työskennellyt useiden ryhmien ja toimijoiden kanssa Suomessa ja ulkomailla sekä tehnyt omia sirkusta, tanssia, elokuvaa, valokuvaa ja musiikkia yhdisteleviä teoksia, jotka käsittelevät yhteiskunnallisesti polttavia aiheita, kuten metsäkatoa ja luonnon monimuotoisuuden häviämistä tai perheväkivaltaa. Heidi työskentelee paljon maiseman, inhimillisen ja enemmän-kuin-inhimillisen teemojen parissa, tutkien tapoja olla osa ja kuulua johonkin. Hän yhdistää työhönsä vertikaalista tanssia/kiipeilypraktiikkaa ja syventää paikkasidonnaista työskentelyä vuoropuhelussa paikallisen arkkitehtuurin ja ympäristön kanssa, esimerkiksi rakennusten seinillä tai puissa. Heidi on ympäristönsuojelija, jolle empatia, välittäminen ja kohtaaminen ovat olemisen ydin.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 19:30—20:00
  • 30min
esitys

Senses (working title)

Kofu

Kofu (s. 1995), aka Moriamo Ahmed, on suomalaissyntyinen nigerialainen monialainen taiteilija ja DJ.

Helsingissä asuva ja kasvanut taiteilija on jo pitkään tutkinut mielensä sisintä musiikin, performanssin ja runouden keinoin. Tuottajana ja laulaja-lauluntekijänä Kofu sisällyttää musiikkiinsa tallenteina viulua, laulua ja rinnallamme elävän luonnon kaikuja. Hän on esiintynyt Helsinki Music Weekillä, Pixelachen Dunya-tapahtumassa, Mad Housessa ja Turun runoviikolla.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 20:00—20:30
  • 30min
esitys

Kingdom Cum

Meiton 2; Ritni Tears & Out of Sync

Kingdom Cum juhlistaa drag kingejä ja heidän hämmästyttävää karismaansa, lahjakkuuttansa ja taitojansa: esitys on rakkauskirje huuliveikoille, rokkikukoille ja lipeville gigoloille. Luvassa on lavan täydeltä paljaita rintakehiä, raivokasta lipsyncausta ja hävytöntä jyystöä – maailmanluokan viihdettä höystettynä hyppysellisellä satiiria ja politiikkaa.

Kingdom Cum on drag duo Meiton 2:n alulle panema, drag king-esiintyjille omistettu drag-klubikonsepti. UrbanApa x Stoa -festivaalilla esityksen järjestävät yhteistyössä Meiton 2, Ritni Tears ja Out of Sync.

Meiton 2 on villi sikermä fantastista muusikko-jäbäilyä ja kahden drag kingin, Mr. Rizz-Oh:n ja Yo-Nin, duo-projekti. Meiton 2 on oodi kaikille musabisneksen keikareille ja ammentaa inspiraationsa pop-kulttuurin mahtavimmista mies-duoista ja suomalaisesta musiikkiskenestä kautta aikojen.

Ritni Tears on tenosaamelainen drag artisti, tarinankertoja ja kaikinpuolin homo™ superstara. Hänet tunnetaan sähäkästä energiastaan, intensiivisistä ilmeistään sekä mukaansatempaavista tarinoistaan. Viimeksi hän esintyi Indigenous World Pridessa Washington D.C:ssa sekä Nuuk Pridessa.

Out of Sync on kansainvälistä suosiota saavuttanut drag king- poikabändi. Ryhmän tanssia, drag-taidetta, idoli-kulttuuria ja performanssia yhdistävät ulostulot luovat stadionin tilaan kuin tilaan. Nico, Peter Cunt’dre, HC Wayne ja dj cummyb3ar saavat sinut rakastumaan kerta toisensa jälkeen!

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 21:00—21:30
  • 30min
esitys

Layers

Hozan Omar

Layers on Hozan Omarin soolo-katutanssiesitys, joka yhdistää popping-tyyliä kurdimusiikkiin ja elektroniseen äänimaailmaan. Teos käsittelee Omarin kurdilaisia juuria ja identiteettikysymyksiä Suomessa, sekä kahden kulttuurin välissä elämisen haasteita. Tanssin kautta Omar käsittelee tunteita, kuten uteliaisuutta, kipua ja itsevarmuutta. Layers on hänen ensimmäinen oma teoksensa.

Hozan Omar on helsinkiläinen tanssija ja tanssinopettaja. Vuonna 2015 hän valmistui ruotsalaisen Åsa Folkhögskolanin katutanssiohjelmasta. Hozanille on tärkeintä tanssissa yhteyden löytäminen musiikissa ja sitä kautta tuleva ilmaisu värähtelyjen ja aaltojen muodossa.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 19:00—19:15
  • 15min
esitys

Open Gesture / What happens when we spend time together

Chen Nadler, Jacqueline Aylward & Iida Savolainen

Open Gesture / What happens when we spend time together on Jaqueline Aylwardin, Chen Nadlerin and Iida Savolaisen work-in-progress, joka ponnistaa syvästä uteliaisuudesta, eletystä kokemuksesta kompleksisten, aina muutoksessa olevien jännitteiden keskellä, jotka nousevat pinnalle ihmisten tavatessa. Teos on osa esiintyjien käynnissä olevaa praktiikkaa, joka keskittyy yhteyksien luomiseen paikkaan, itseen ja toisiin tanssin, musiikin ja koreografian kautta, tutkien mikronautintojen, jännitteiden, toiston, hoivan, toiseuden ja rakkauden teemoja. Esitys on dialogissa ruumillisten liikkeen historioiden ja nykyisyyden kanssa. Taiteilijat tutkivat pakenevia nautintoja niiden noustessa, pysyen uskollisena rytmille sekä leikitellen (joskus mahdottoman) rauhanteon kanssa. Haastaen toisensa fyysisesti työntäen, vetäen, rakastaen ja hyväksyen — tutkien, koskettaen ja leikkien erolla, painavien historioiden ja tarinoiden raskaudella sekä ilolla, joka niin ikään on olemassa nykyhetken kompleksisessa todellisuudessa.

Chen Nadler is a choreographer and dancer based in Helsinki, integrating community, philosophy, transcultural dialogue through cross-disciplinary approaches. Her work explores transformation through the dancing body, celebrating the knowledge carried and evoked by individuality and collectivity in artistic creation and choreography. She is busy with the dilemma that lies in meeting with the other, the emotional, energetic and political nature that emerges from a human encounter, followed by ethical wonders and responsibilities. Chen creates gatherings, performances, video art projects and presents works in international festivals. Chen holds a professional dance certificate (2013), studied for a B.Ed in Steiner and Social Education (2022), and an MA in Choreography from the Theatre Academy in Helsinki (2025).

Jacqueline Aylward is a dance artist from Naarm (Melbourne) Australia who is currently based in Helsinki, Finland. Her artistic practice cultivates dance and dancing as a space of care, relationships, playfulness, transformation and fiction. Her approach is often interdisciplinary and intuitive. This work is supported and sustained through friendship, love and perseverance. Jacqueline is a core member of Bunch of Scrumps (an experimental dance and music collective based across Finland, Serbia and Slovenia) and a member of the band Moss and Flesh. She also make solo works, group pieces and work as a dancer on other people’s projects.

Iida Savolainen (Finland) is a multi-award-winning musician and music maker who moves smoothly in the worlds of folk music, classical, avant-garde, improvisation and folk punk. Her instruments are usually vocals, viola, violin, jouhikko and electronics. Savolainen works internationally in several projects and bands, the best known of which are ENKEL, Akkajee and BFP (Bergå Folk Project). She has composed, written lyrics and created musical dramaturgy for several stage works and has worked as a theatre musician. Savolainen is currently working on her solo project “Intergalactic Folk Music”. The project has been supported by the SKR Uusimaa Fund and the SKR General Fund.

Esitykset
  • Päivämäärä & Aika
  • Paikka
  • Kesto
  • Kieli
  • Saturday 30.08 12:00—12:30
  • Stoan aukio
  • 30min
  • ei puhetta
  • Saturday 30.08 13:00—13:30
  • Stoan aukio
  • 30min
  • ei puhetta